Knižní tvorba

kdyz-prsi-jehlici.jpg

 

Když prší jehličí

Jak bude vypadat krajina po kůrovcé katastrofě? Uvidíme ještě růst nový les a ucítíme jeho vůni? Hrdina románu, čerstvý důchodce, lesník Kamil už to ví. Zažil začátky kůrovcé kalamity před rokem 2000 a se čtyřmilimetrovým broučkem bojoval část svého produktivního lesnického života.
Kamil se díky školnímu srazu po dvaceti letech vrací na místo svého prvního působiště. Zde v roce 1992 začala jeho velká kůrovcová válka. Těší na setkání se spolužáky a kamarády a zároveň si představuje, jak asi vypadá nový les, který tam po kalamitě založil. Zůstal po něm pomník slávy, nebo hanby?

Rok vydání: 2021

 

 

 

 

Vsichni-psi-meho-zivota.jpg

 

Všichni psi mého života

V časovém oblouku padesáti let trvání chovatelské stanice Aledos nám autor předkládá autentické příběhy několika generací psích kamarádů na pozadí života svého a svých nejbližších.Čtenáře tak jistě zaujmou a pobaví osudy ohařů, jagteriérů, kokršpanělů, jezevčíků drsnosrstých, bíglů, basset houndů, modrých gaskoňských bassetů, až po trpasličí hladkosrsté jezevčíky, kteří autorovi, jak říká, při psaní radili jako první čtenáři. Jezevčík se totiž, jenom když trochu chce, číst naučí.

Rok vydání: 2019

 

 

 

 

Kniha-Trofeje-a-ztraty

 

Trofeje a ztráty

Může se městská učitelka s panickou hrůzou z klíšťat přestěhovat do lesa? Jak se Ivana vyrovná s nečekanými změnami,
které jí do života přinese rozchod s přítelem, péče o stárnoucí rodiče a noví lidé v bezprostředním okolí? Ivanini rodiče získají v restituci oboru plnou zvěře, a přestože jsou to veskrze městští lidé, prodají byt a přestěhují se do domu, který donedávna využíval státní podnik, hospodařící s okolními lesy. Ivana s dcerou se rozhodnou strávit prázdniny s nimi, aby jim s počátečními těžkostmi pomohly, ale ukáže se, že se na zdejší podmínky dokážou překvapivě rychle a dobře adaptovat a obora jim zcela zásadně změní život.

Rok vydání: 2018

 

 

 

Kniha-Pytlacke-povidky

 

Pytlácké povídky

Většina myslivců a lovců má třináctou komnatu, do které ukládá své lovecké hříchy. Pytláci těchto příběhů však neloví jen pro maso, případně trofej, nýbrž jsou ke svým činům dohnáni mnohdy až podivuhodnými životními situacemi.

Velká část příběhů se odehrává těsně po roce devadesát, kdy se k pronájmu honiteb dostávají soukromé osoby. Co to mnohdy udělá s osudy lidí na jedné či druhé straně, se dočteme ve dvanácti příbězích, okořeněných slovním i situačním humorem.

Rok vydání: 2017

 

 

 

 

Kniha-Za-vsechno-mohou-jeleni

 

Za všechno mohou jeleni

Za všechno mohou jeleni není jen název jedné z patnácti povídek této knížky, ale i tajemné symbolické zaříkávadlo, které se objevuje ve většině textů jako jakási podivná spojka. 

Patnáct mnohdy až bizarních, ale přesto pravdivých příběhů o lovu a myslivosti spojuje nejen literární dokonalost autora, ale i precizní znalost problematiky a prostředí. Povídky opatřené vždy až nečekanou pointou se tak hluboce liší od jakýchsi deníkových záznamů, na které jsme v tomto žánru často zvyklí.

Rok vydání: 2015

 

 

 

 

Kniha-Nejen-o-psech

 

Nejen o psech

Čtrnáct příběhů loveckých psů a jejich přátel z říše lidí zaujme čtenáře nejen z řad myslivců a milovníků psů, ale i všechny ostatní od dětí po seniory. Čtivý a rychle proudící děj doplňují tematické akvarely Ludvíka Kunce.

Se všemi psími hrdiny se autor potkal v téměř čtyřicetiletém období života profesionálního myslivce, od křížence Lumpa až po fenku Modrého gaskoňského baseta. Kniha navíc zaujme krásnými poetickými popisy přírody, kterými Dostál občas nečekaně zastaví příběh jako k nadechnutí.

Rok vydání: 2014

 

 

 

 

Kniha-Reky-prameni-v-horach

 

Řeky pramení v horách

Hynek se snadno a z hlediska malých dušiček neobyčejně lehkomyslně rozhoduje, kam nastoupí jako čerstvý absolvent lesařiny. Nezajímá ho za kolik, nýbrž skutečnost, že tam, kam má jít pracovat, pramení řeky. Je to ve vysokých horách a my je snadno identifikujeme jako Jeseníky. Tady se odehrávají příběhy Dostálovy první knížky, tady se setkává jeho Hynek a Helena s realitou, která se hodně liší od růžových snů, tady se v jednotlivých prózách setkáváme s drsným životem dřevorubců, s polesným Jurou, hajným Kasičkou… Hrdinové próz jsou do rámcové novely spojeni několika postavami a především jednotící ideou lesáckého života.

Rok vydání: 2014

 

 

 

 

Kniha-Lovy-s-Dianou

 

Lovy s Dianou

Nová kniha Aleše Dostála opět zaujme nevšedností námětů vypointovaných příběhů, ale hlavně jazykem próz bez zbytečného balastu nostalgického popisu. Když už se k němu autor uchýlí, pak mu stačí jedna věta: “Temné figury jehličnatého lesa se řadily na úbočích jako spořádané pluky vojska…”

Rok vydání: 2013

 

 

 

 

 

 

Kniha-Bila-danela

 

Bílá daněla

Autor přichází s příběhy zvířat a lidí, které potkal během svého života profesionálního lesníka a myslivce. Úsporným a čtivým jazykem próz, s humorem a ironií nás přivádí za zvířaty do prostředí lesoven a hájoven, do světa lovců, kteří více meditují, než střílejí, až k tragikomickému příběhu mladého lesníka, kterému kůrovec sežral les i iluze.

Rok vydání: 2012

 

 

 

 

 

 

velikonocni-jelen-a-pribehy-loveckych-psu-ales-dostal

 

Velikonoční jelen

Kniha vynikajících příběhů o českém lese, zvířatech, myslivosti a loveckých psech, kteří provázeli autora na jeho cestách životem, je plná vtipu, romantiky a hlavně lásky k přírodě. Autor úspěšných povídkových knih jako Řeky pramení v horách, Povahou neodpovídá předpisům a románu Ještě jednou se nebát se nyní rozhodl podělit se čtenáři o zážitky, které ho potkaly jako profesionálního lesníka a myslivce, i o příběhy svých nejmilejších hrdinů-psů, kteří prošli čtyřicetiletou historií jeho známé chovatelské stanice Aledos, ať už jimi byli bíglice Kora, jezevčík Kim či kterýkoliv z jeho dalších psích kamarádů. A že se někdy současná myslivost stává jen honbou za trofejí, i to je v knížce ukázáno s humorným nadhledem a laskavou ironií.

Rok vydání 2011

 

 

 

 

povahou-neodpovida-predpisum-ales-dostal

 

Povahou neodpovídá předpisům

Povahou neodpovídá předpisům tvoří šestnáct sond do života obyčejných lidí kdesi v horách, na vesnici nebo maloměstě. Hodně reálií si autor vzal ze svého povolání, je lesním inženýrem, takže v povídkách najdeme řadu loveckých a lesáckých motivů, jimž stejně jako ostatním v povídkách nechybí smysl pro jemnou komiku a zvláštnosti lidské povahy. Dostál portrétuje svoje hrdiny v situacích často velice banálních, někdy i trapných. A jestliže první povídka knížky má název Tak tu žijem a poslední Tak to v životě chodí, je to jistě charakteristika vyjadřující právě onu banalitu či trapnost, v níž se často odbývá i náš život. Dostálovy povídky se čtou lehce, jsou snadno srozumitelné, jejich hrdinové mají velice daleko k planému filozofování. Za jejich příběhy je však skryt zájem, nebo dokonce touha přesáhnout sebe sama, vymanit se z životní banality a sáhnout si na hvězdy.

Rok vydání 1988

 

 

 

 

jeste-jednou-se-nebat-ales-dostal

 

Ještě jednou se nebát

Konflikt, který autor ve svém románu zobrazuje, je plný svěžího a současného života. Není třeba se obávat, že jde o traktát, o moralizování. Dostálovi hrdinové jsou mladí a životní, kromě věcí společenských je trápí věci soukromé, ale zároveň se umějí radovat ze života, ze svého mládí, ze svých dívek a žen a dětí, ze své profese. Že i mezi nimi jsou nalomené charaktery, je tak jisté, jako je jisté, že nejlepší z nich chtějí žít čestně a hodnotně. Kdo si pamatuje na Dostálovu prvotinu Řeky pramení v horách , bude vědět, že autor je jemný ironik a že nemá daleko ke kritickému šlehu. Však také hrdinové jeho románu touží po tom, aby se “ještě jednou nebáli”, aby vždy v životě našli statečnost čelit zlu v sobě i v lidech kolem.

Rok vydání 1985 

 

 

 

 

reky-prameni-v-horach-ales-dostal

 

Řeky pramení v horách

Hynek se snadno a z hlediska malých dušiček neobyčejně lehkomyslně rozhoduje, kam nastoupí jako čerstvý absolvent lesařiny. Nezajímá ho za kolik, nýbrž skutečnost, že tam, kam má jít pracovat, pramení řeky. Je to ve vysokých horách a my je snadno identifikujeme jako Jeseníky.

Tady se odehrávají příběhy Dostálovy první knížky, tady se setkává Hynek a jeho Helena s realitou, která se hodně liší od růžových snů.

Rok vydání 1981

 

 

 

 

Copyright © Aledos.cz 2015 - 2024 Web & Design by ScoTeam L&K s.r.o. | FAQ