Modrý gaskoňský basset

Basset blue de gascogne

Z historie našeho chovu

V roce 2001 jsme navštívili prozatím jediného chovatele BBG v České republice, pana Stanislava Mrlinu. Byli jsme zvědaví na jeho první odchov. V roce 1998 si z Francie přivezl tři jedince BBG - fenu Nouku a psy jménem Pacha a Odin. Na Nouce a Pachovi odchoval první vrh, ze kterého jsme si koupili dvě fenky jménem: Agatha Pascale Damville (foto1) a Audi Pascale Damville (foto2).Majtel vzápětí chov BBG opustil a přenechal nám psy Odina a Pachu. Psem Odinem, přezívaným Delon, jsme kryli Agathu i Audi, odchovali několik vrhů, až k poslednímu, kdy se ze spojení Agatha a Odin narodil jedináček, Grof Aledos (foto3). Odin se stal neplodným a Grof Aledos se tak s tetou Audi stali zachránci chovu. Ukázalo se, že z tohoto příbuzenského spojení vzešla řada vynikajících jedinců, například Tara Aledos, kterou jsme si ponechali a která se stala zakladatelkou další linie chovu. Její sestru Trudi Aledos (Toničku) si zakoupila paní Petra Paroubková, díky níž bylo plemenno BBG doposud v ČR neznámé, ale následně hodně medializováno.V roce 2008 jsme dovezli z Rakouska od chovatelky Sussanne Lang nepříbuzného psa, Laurina vom Kurathloch.Z prvního spojení Tary a Laurina se narodilo 8 štěňat, pes Ude ( foto4 ) se později stal vítězem Speciální výstavy bassetů v Salzburku, z vrhu „V“ žije fenka Victoria ve Vídni, pes Valmont Aledos (foto5) je využíván úspěšně k loveckým účelům, fena Vanesa (foto6) byla uchovněna u pana Jiřího Vojtěcha. Další štěňata z tohoto vrhu žijí v rodinách jako společníci.

Z vrhu „Z“ jsme si ponechali Zandru Aledos, která se stala chovnou, stejně jako Zaira Aledos u majitele na Valašsku. Ze štěňat „Áček“ si paní Petra Paroubková zakoupila další fenku, Alzbetu Aledos a prostřednictvím obou fenek Trudi a Alzbety propagovala plemeno BBG v médiích. Pes Aaron žije v Jeseníkách, jako lovecky upotřebitelný , vítěz zkoušek BZH, Akim Aledos žije v Ostravě.

Fenka Athene Blue Aledos, majitelky Marianny Rajské, se stala nejen velmi úspěšnou lovecky i výstavně, ale stala se zakladatelkou chovatelské stanice Blue Slovakia. Na webových stránkách této chovatelské stanice je možné najít všechny její úspěchy, (odkaz najdete na těchto stránkách), stejně jako Caliope Blue Aledos z prvního vrhu Zandry Aledos a Hardyho ďAn Naoned. Caliope Blue je rovněž v majetku Marianny Rajské. Vrh „B“ byl posledním vrhem Tary Aledos.

Jak už bylo výše zmíněno prvním vrhem Zandry Aledos a Hardyho ď An Naoned byla štěňata „Céčka“. Caliope Blue Aledos žije v chovatelské stanici Blue Slovakia, ostatní, Corny, Casper, Cesar, Caliber, Cedron, Cleopatra, Cristal jsou v rodinách v ČR a průběžně dostáváme o nich od majitelů zprávy a fota, což nás velmi těší a budeme průběžně zveřejňovat na těchto stránkách. S mnohými majiteli našich štěňat jsme v kontaktu ve skupině Basset blue de Gascogne na facebooku .V srpnu 2016 jsme rozšířili rodinu BBG o chovného psa Hardyho ď An Naoned, kterého jsme si přivezli od pana Jiřího Vojtěcha.


Autor: Vlasta Dostálová
Foto: Archiv Aledos

Povaha plemene

Modrý gaskoňský baset má své kouzlo, zajímavou osobnost a příjemnou a veselou povahu, není s ním nuda. Je velice živý, čilý, mrštný, plný radosti a nadšení z pohybu. Je nezávislý a dokáže být dost svéhlavý. Zajímavý pach pro něj může být důležitější, než váš povel, nicméně je to pes mírný, laskavý a milující celou rodinu. Toho si, i přes nedostatek informací a slabé účasti na výstavách, už stačila všimnout širší veřejnost, proto se tito psi stávají stále častěji domácími mazlíčky. Baset je pes značně společenský. Rád je v kontaktu s lidmi za každé situace a roli rodinného psa zvládá velice dobře. Snáší se s dětmi i dalšími domácími mazlíčky. Je velice vděčný za pohlazení nebo pochvalu.  Co se týče loveckých vloh, je ideální k nahánění zvěře lovci. Je sice expertem přes králíky, ale hravě nahání i vysokou a černou zvěř. Svým vzhledem a pohybem zvířata neděsí. Je mrštný, vytrvalý, odolný vůči nepříznivým podmínkám. Má zvučný hlas.

Popis modrého gaskoňského baseta

Gaskoňský baset má všechny znaky svých podstatně větších předků , ale mnohem kratší nohy - poměr výšky a délky je 5 : 8.  Výška v kohoutku se pohybuje od 34 do 38 cm. Vzhledově se pes rovněž velice podobá větším příbuzným. Má krátkou rovnou srst „modré" barvy -  černé a bílé chlupy jsou celkově promíšené (bělouš), což psu dává břidlicově modrý odstín. Jsou povoleny i černé plotny většího či menšího rozsahu. Dvě černé plotny (maska) jsou vždy umístěny po obou stranách hlavy, pokrývají uši, jsou rozloženy okolo očí.  Pevná záď a silné nohy z něj dělají pevného a silného psa,  který se výkonem vyrovná psům většího vzrůstu.

Klasifikace FCI

Číslo standardu:  č. 35 / 24.01.1996
Země původu/patronát: Francie
Zařazení v FCI: FCI, sekce č. 1.3 Malí honiči
Pracovní zkouška: ano
Oficiální zkratka v ČR: BBG
Názvy plemene:  Basset bleu de Gascogne, Blue Gascony Basset Modrý gaskoňský baset.  

Základní péče o psa

Ačkoli by se mohlo zdát, že menší krátkonohý pes nevyžaduje příliš pohybu, opak je pravdou. Gaskoňský baset se hýbe rád a pohyb rozhodně potřebuje. Živý a veselý pes nutně potřebuje pohyb a zaměstnání od štěněčího věku a je v zájmu obou stran mu tento pohyb dopřát. Také je nezbytná citlivá, ale důsledná výchova a základní výcvik s důrazem na přivolání. Dobře zvládnuté přivolání a schopnost „přečíst" nebo odhadnout chování psa vám v budoucnu ušetří mnoho zbytečných starostí.

Historie plemene modrý gaskoňský baset

Modrý gaskoňský baset je staré plemeno, které vzniklo ve Francii. Víme, že tito psi existovali jako samostatné plemeno už na konci 19. stol. Jakým způsobem plemeno vzniklo, to se už asi nikdy nedozvíme. Příbuznost s dalšími plemeny, která mají svůj původ v Gaskoňské oblasti, je evidentní. Velice se podobá velkému a malému modrému gaskoňskému ohaři. Slovem basset Francouzi označují psi s krátkýma nohama, délka nohou je hlavním rozdílem mezi gaskoňskými loveckými psy. U nás je chov tohoto plemene zatím vzácností. Plemeno není nijak zvlášť populární ani v zemi původu, kde bylo chováno téměř výhradně k jeho původnímu úkolu - doprovázet lovce se střelnou zbraní, nadhánět samostatně, nebo ve smečce.Zdroj: http://modry-gaskonsky-baset.hafici.cz/

Tara Aledos - Modrý gaskoňský basset


Foto

Foto

Rodokmen

Rodokmen

Výstavy

3x V1, CAJC, CAC, Oblastní vítěz, Národní vítěz, 2x BOB

Zkoušky

Odchovy

Utah, Ulm, Ude, Uran, Una, Ula, Uza, Uda, Valmont, Victoria, Vesna, Valla, Vanesa, Vanda, Venda, Zadar, Zachary, Zemma, Zuleika, Ziggy, Zandra, Zaira, Zascha, Akim, Aaron, Athene Blue, Alzbeta, Bastien, Blue, Blankyt


Zandra Aledos - Modrý gaskoňský basset


Foto

Foto

Rodokmen

Rodokmen

Výstavy

3xV1, 2xBOJ, CAC, CACIB, 2xBOB, BOS, Český junior šampion

Zkoušky

Odchovy

Corny, Cesar, Casper, Caliber, Cedron, Caliope Blue, Cleopatra, Cristal, Dabber, Dellinger, Dexter, Daisey, Dasha, Diana, Emma, Elza


Hardy ď An Naoned - Modrý gaskoňský basset


Foto

Foto Hardy

Rodokmen

Rodokmen

Výstavy

V1, Klubový vítěz

Zkoušky


Laurin vom Kurathloch - Modrý gaskoňský basset


Foto

Foto

Rodokmen

Rodokmen

Výstavy

VD

Zkoušky


Jméno

Foto

Rodokmen

Výstavy

Zkoušky

Jméno

Foto

Rodokmen

Výstavy

Zkoušky

Jméno

Foto

Copyright © Aledos.cz 2015 - 2024 Web & Design by ScoTeam L&K s.r.o. | FAQ